Zmiany organizacyjne szkoły

Rok 1886
Na posiedzeniu rady powiatowej w Krośnie uchwalono w wyniku wcześniejszych starań o zorganizowanie w mieście szkoły tkackiej: dać odpowiednie pomieszczenie (w Pałacu Biskupim), opał, światło i inne usługi, a także ufundować dla trzech uczniów stypendia, na łączną kwotę 240 złotych reńskich.

Rok 1887
Otwarto fachową szkołę tkacką z jednym nauczycielem, sześcioma warsztatami i piętnastoma uczniami, nazwaną wzorowym warsztatem.

Rok 1889
Na jego bazie powstała trzyletnia Krajowa Szkoła Tkacka z dwoma nauczycielami, dziewiętnastoma warsztatami tkackimi i dwudziestoma dziewięcioma uczniami; nauka odbywała się nadal w Pałacu Biskupim.

Rok 1890
Podczas otwarcia wystawy ogrodniczej miało miejsce uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod nowy budynek szkolny, na fundamentach dawnego klasztoru pojezuickiego.

Rok szkolny 1891/92
Placówka rozpoczęła pracę w nowym gmachu (obecnie ul. Kazimierza Wielkiego 4). - Utworzenie Liceum Profilowanego.

Rok 1918
Szkołę pod nazwą "b. Krajowej Szkoły Tkackiej" przejęło państwo.

Rok 1919
Zmiana nazwy na Państwowa Szkoła Tkacka.

Rok szkolny 1937/38
Po ogólnokrajowej reformie szkolnictwa zawodowego szkoła została przekształcona w czteroletnie Gimnazjum Tkackie.

Rok 1939
Zamknięcie szkoły (na 1 rok) przez władze okupacyjne.

Rok 1940
Szkołę zdegradowano do stopnia "Handwerkerschule Fur Werde".

Rok 1944
Zaraz po wyzwoleniu, 16 września, po pośpiesznym usunięciu uszkodzeń budynku, szkoła zaczęła działać nadal jako Gimnazjum Tkackie.

Rok 1947
Przy Gimnazjum powstało prywatne Liceum Włókiennicze II stopnia z prawami dla absolwentów analogicznymi do praw absolwentów liceów ogólnokształcących.

Rok 1948
Utworzenie Uniwersytetu Robotniczego i Szkoły Mistrzów Tkackich (do 1952 r.).

Rok 1949
Gimnazjum otrzymało nazwę Liceum Tkackiego I i II stopnia.

Rok 1950
Budowa pawilonu warsztatów tkackich (pawilon B przy ul. Kazimierza Wielkiego 6).

Rok szkolny 1951/52
Następuje kolejna zmiana nazwy na Technikum Przemysłu Włókien Łykowych z wydziałami: tkackim i przędzalniczym.

Rok 1953
Utworzenie filii Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Rok 1957/58
Przekształcenie Technikum Włókien Łykowych w Technikum Włókiennicze.

Rok 1963/64
Utworzenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej (Dokształcającej) Handlowej.

Rok 1969/70
Utworzenie Zasadniczej Szkoły Włókienniczej.

Rok 1970/71
Na bazie trzyletniej Zasadniczej Szkoły Dokształcającej (handlowej) powstało Liceum Zawodowe o specjalności sprzedawca - magazynier.

Rok 1970/72
Budowa pawilonu warsztatów włókienniczych (obecny pawilon A przy ul. Podkarpackiej 16).

Rok 1972
18 września Technikum Włókienniczemu nadano imię Jana Szczepanika i ufundowano sztandar.

Rok szkolny 1973/74
W pierwszym roku pracy Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 1 września 1973 r. przyłączono do Technikum Włókienniczego Zasadniczą Szkołę Odzieżowo - Skórzaną oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną.
W tym okresie do Zespołu należą również: Technikum Skórzane dla Pracujących (działało do 1976 r.), Zasadnicza Szkoła Włókiennicza i Liceum Zawodowe.

Rok 1976
Utworzenie Średniego Studium Zawodowego (specjalność operatywno - handlowa) oraz Pomaturalnego Studium Instruktora Gospodarstwa Domowego.

Rok 1979
Utworzenie Technikum Włókienniczego dla Pracujących (wieczorowego).

Rok szkolny 1984/85
W Liceum Zawodowym kształci się młodzież w drugim kierunku: krawiectwie konfekcyjno - usługowym.

Rok szkolny 1986/87
Powstało Liceum Ekonomiczne o specjalności: eksploatacja pocztowo - telekomunikacyjna.

Rok szkolny 1986/89
Budowa warsztatów odzieżowych (obecny pawilon B przy ul. Podkarpackiej 16).

Rok szkolny 1988
13-15 października Jubileusz 100-lecia szkół tkackich.
Nadano całemu Zespołowi imię Jana Szczepanika oraz ufundowano nowy sztandar.

Rok 1990
Utworzenie Technikum Odzieżowego oraz Liceum Technicznego o specjalności tkackiej.

Rok 1998
Powstało Liceum Techniczne z kierunkiem: ekonomiczno - administracyjnym.

Rok 1992
Utworzenie klasy Liceum Ekonomicznego o specjalności finanse i rachunkowość.

Rok 2000
Utworzenie V Liceum Ogólnokształcącym.

Rok 2002
- Utworzenie Liceum Profilowanego.
- Przeniesienie szkoły z ul. Kazimierza Wielkiego 6 do nowych pomieszczeń w przebudowanych warsztatach na ul. Podkarpacką 16.
- Zmiana nazwy i struktury organizacyjnej szkoły

Nowa nazwa szkoły:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie, ul. Podkarpacka 16.

Konsultacja i korekta:
mgr Irena Wilusz