W dniu 28 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie ul. Podkarpacka 16 odbyło się drugie seminarium nt. ,,Współpraca ZSP1 im. J. Szczepanika z otoczeniem społeczno gospodarczym”, które zorganizowano w ramach projektu ,,Kształcenie zawodowe szansą rozwoju” realizowanego w ramach Osi Priorytetowej IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego RPO WP 2014 – 2020.
W seminarium uczestniczyło 45 osób. Wśród zaproszonych gości byli m.in.
- Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna,
- Zbigniew Kubit – Przewodniczący Rady Miasta Krosna,
- Lucyna Opoń – Kierownik Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Krośnie,
- Magdalena Łucka i Wiktor Więcek - Inspektorzy Wydziału Edukacji UM Krosna,
- Bożena Ślączka – Kierownik Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Krośnie,
- Robert Tomasiewicz – Dyrektor Studio Języków Obcych ,,SUKCES” w Krośnie,
- Lucyna Nawrocka P.O. Dyrektora Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Krośnie,
- Ewelina Guzik – Centrum Dziedzictwa Szkła Sp. z o.o,
- Grzegorz Radomski – Przewodniczący Rady Rodziców w ZSP Nr 1,
nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz reprezentanci uczniów klas Technikum Nr 1 im. Jana Szczepanika kształcący się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik spedytor, technik obsługi turystycznej, technik technologii odzieży i technik przemysłu mody.
Na wstępie wszystkich uczestników seminarium powitał Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika – Pan Andrzej Gregorczyk. Po powitaniu gości głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Pan Bronisław Baran, który przedstawił informacje o projekcie ,,Kształcenie zawodowe szansą rozwoju” prowadzonym przez Gminę Miasto Krosno, zwracając szczególną uwagę na fakt, że jest to projekt nie tylko dla uczniów szkół zawodowych, ale korzystają z niego również nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz otoczenie społeczno–gospodarcze.
W dalszej części Dyrektor szkoły Andrzej Gregorczyk odniósł się do realizacji projektów w ZSP Nr 1 w kontekście współpracy szkoły z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Dzięki realizacji projektu uczniowie Technikum Nr 1 podnoszą swoje kompetencje zawodowe, są lepiej przygotowani do wykonywania zawodu poprzez nabywanie umiejętności praktycznych w realnym środowisku pracy. Podkreślił wymierne korzyści dla szkoły, w tym m.in. doposażenie w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne pracowni szkolnych i możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych przez nauczycieli, poprzez udział w studiach podyplomowych i kursach specjalistycznych
Następnie głos zabrała Pani Angelika Majkut – wicedyrektor szkoły, która przedstawiła wyniki przeprowadzonej ewaluacji w zakresie prowadzonych działań projektowych. Jak wynika z udzielonych odpowiedzi, ankietowani oceniają projekt bardzo pozytywnie. Wysoko oceniają poziom prowadzonych zajęć i ich przydatność w przyszłości.
Informacje na temat zakresu i tematyki kursów w zakresie komputerowego wspomagania firmy, obsługi kas fiskalnych, zakładania i prowadzenia własnej firmy oraz operatora wózków jezdniowych przedstawiła Pani Bożena Ślączka - Kierownik Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Krośnie. O realizacji kursu języka angielskiego zawodowego i korzyści na rynku pracy wynikających ze znajomości języka angielskiego wypowiedział się Pan Robert Tomasiewicz – Dyrektor Studio Języków Obcych ,,SUKCES” w Krośnie.
Na temat realizacji staży i praktyk zawodowych, umiejętności i doświadczeń zdobywanych przez uczniów a także oczekiwań od przyszłych pracowników wypowiedziała się Pani Ewelina Guzik – reprezentująca Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oraz Pani Lucyna Nawrocka - Dyrektor Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Krośnie.
Podczas seminarium głos zabrali także uczniowie, którzy przedstawili swoje refleksje na temat udziału w kursach i stażach, wskazując jednocześnie swoje zadowolenie z możliwości udziału w projekcie.
Po tym wystąpieniu i krótkiej dyskusji Pani Lucyna Opoń z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie – Oddział w Krośnie oraz Pan Zbigniew Kubit - Przewodniczący Rady Miasta Krosna w swoich wystąpieniach podziękowali dyrektorowi szkoły i wszystkim zaangażowanym w realizację tak szerokich działań projektowych.
Na zakończenie Pan Dyrektor Andrzej Gregorczyk podziękował wszystkim uczestnikom za udział w seminarium, zachęcając jednocześnie pracodawców do dalszej współpracy a uczniów do udziału w kolejnych formach wsparcia zaplanowanych do realizacji w 2019 r.
Po zakończeniu seminarium wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek.